Sunday, April 10, 2011

Weaved baskets from recykled newspaper for Easter

Would you believe it that these baskets are weaved from old recycled newsprint. As I wrote in a previous post, in turn, they were made by my friend Judith, again. The process to create these baskets can be viewed on these sites www.inspiracie.wbl.sk  and  ww.rucneprace.szm.sk
It is in Slovak, but it is also illustrated in pictures. You may even be able to weave baskets as well as those in the picture. 


Uverili by ste tomu že tieto košíčky sú upletené zo starého recyklovaného novinového papiera. Ako som už o tom písala v predošlom poste, zase ich vyrobila moja kamarátka Judit. Postup prípravy papiera si môžete pozrieť na tejto stránke. Je to po slovensky ale postup môžete vidieť aj na obrázkoch.
Môžno aj vám sa podarí upliesť také košíčky ako ich sú tieto na obrázku.


Gondolnátok valaha, hogy ezek a kosárkák újrahasznosított újságpapírból készultek. Mint már egy korábbi cikkben említettem, Judit barátnom készíti oket. Az előkészítési folyamat  oldalon. Ez a szlovák, de a folyamat itt és itt látható. Szlovákul van de a képeken elég jól értheto a folyamat.www.inspiracie.wbl.sk és  www.rucneprace.szm.sk1 comment :